facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Marzec 2024   »

PWśCPSN
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Teatralne reminiscencje z Opola PDF Drukuj Email

Uczestniczenie w zajęciach teatralnych to dla dzieci nie tylko chodzenie na próby czy granie spektakli. Ważnym elementem edukacji teatralnej młodych aktorów jest także możliwość zaprezentowania się na festiwalach i przeglądach. To tutaj jest okazja poznania innych pasjonatów teatru, wspólna zabawa, wymiana doświadczeń, jak również zetknięcie się z opinią festiwalowej publiczności oraz jurorów.

Grupy teatralne naszego Ośrodka niemal co roku uczestniczą w festiwalach i przeglądach, częstokroć przywożąc nagrody. Dzięki zdjęciom z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu przysłanym dla naszego Teatru Coś Więcej mamy okazję i my przyjrzeć się z bliska dużemu ogólnopolskiemu festiwalowi teatralnemu organizowanemu z myślą o najmłodszych adeptach teatru.


Teatr Coś więcej na scenie Teatru Lalek w Opolu podczas prezentacji konkursowej

Już po raz szesnasty amatorskie grupy teatralne miały okazję zaprezentować  swoje  przedstawienia na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora podczas Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych Miniatury. Do udziału w przeglądzie organizowanym przez Społeczne Towarzystwo Artystyczne i Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zakwalifikowało się 13 zespołów z całej Polski (w tym nasz Teatr Coś Więcej ze spektaklem "Latawiec") działających najczęściej przy szkołach, fundacjach, bibliotekach czy ośrodkach kultury.

Opolskie Forum to prawdziwe teatralne święto, podczas którego dzieci nie tylko grają przygotowane na konkurs spektakle, ale biorą również udział w happeningach i w warsztatach. Imprezę rozpoczyna wielki korowód - radosny i kolorowy przemarsz wszystkich grup teatralnych przez miasto.

Dodatkową atrakcją w tym roku była zbieżność terminu Miniatur z terminem Festiwalu Piosenki w Opolu, dzięki czemu część atrakcji dla dzieci związanych było z letnią sceną w centrum miasta.

Przyjazna atmosfera i dobra zabawa -  to niewątpliwie znak rozpoznawczy Miniatur. Zapewne na ową atmosferę przekłada się w dużym stopniu zaangażowanie nauczycieli MDK-u prowadzących warsztaty, pełniących funkcję przewodników grup oraz animujących zabawy z dziećmi.

Już na początku przeglądu młodzi aktorzy mają okazję lepiej się poznać, biorąc udział w warsztatach teatralnych.

Pomagał w tym podział wszystkich uczestników na warsztatowe grupy w taki sposób, by w każdej z nich znaleźli się uczestnicy z różnych zespołów.

Zajęcia warsztatowe (które rozgrywały się w kilkugodzinnych seriach przez dwa festiwalowe dni) miały zakończyć się uroczystym pokazem, niestety w spektakularnym finale przeszkodziła potężna burza (pokaz miał się odbyć w dużym namiocie zlokalizowanym w przyległym do Ośrodka Kultury parku). Przed swoimi podopiecznymi na scenie Teatru Lalek mieli natomiast okazję zaprezentować się instruktorzy.

Występ publiczność nagrodziła ogromnym aplauzem, bo zobaczenie „swoich pań” razem na scenie sprawiło uczestnikom naprawdę wielką frajdę! (prowadząca Teatr Coś Więcej Patrycja Czyżewska-Soroko na powyższym zdjęciu jako druga z prawej). Zwykle przegląd wiąże się z rywalizacją, choć podczas Miniatur organizatorzy największy nacisk kładą na współpracę (wspólne zabawy i warsztaty).

Współpracować stara się także jury (zasiadali w nim przyglądający się bacznie konkursowym prezentacjom: Elżbieta Górczyńska, Krzysztof Grębski i Andrzej Mikosza), bo rozmowy instruktorów z jurorami służą na Forum głównie temu, by twórcy mogli popatrzeć z dystansu na przygotowane przez siebie spektakle.

Opolskie Forum to czas i dla dzieci i dla instruktorów – czas na bycie razem, rozmowy, wymianę doświadczeń, inspiracje do dalszej pracy, niemniej główną część Miniatur stanowią konkursowe prezentacje spektakli.

Nasz zespół zaprezentował spektakl Latawiec, zainspirowany scenariuszem Pauli Jochimiak, wyreżyserowany przez Patrycję Czyżewską-Soroko.

Sztuka  opowiadała o tym, jak czasem trudno jest nastolatkom uzyskać akceptację w grupie i jak wielkim wyzwaniem bywa dla nich zachowanie swojej niezależności w zetknięciu z rówieśnikami w nowym środowisku oraz jak bardzo funkcjonowanie w grupie jest ważne dla młodego człowieka.


Spektakl spotkał się z przychylnością publiczności i jurorów, a radość Pauli z powodu odbierania nagrody za scenariusz spektaklu była tym większa,

że można było ją także dzielić z koleżankami i kolegami z zespołu.

Kolejny festiwal za rok, ale po tym zostaje moc przeżyć i wspomnień, jak i "rodzinne" zdjęcie.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły