facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Kwiecień 2024   »

PWśCPSN
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Wszystkie strony kultury na 50. lecie! PDF Drukuj Email

 

Światowid - wszystkie strony kultury" - właśnie to hasło spinało w całość eventy zorganizowane przez nasz Ośrodek w ramach jubileuszu 50. lecia działalności we Wrocławiu.


Na plenerowej scenie przy Sempołowskiej 54 publiczność miała okazję zobaczyć pokazy tańca flamenco

oraz działającej w Światowidzie Sekcji Tańca Arabskiego, prowadzonej przez Małgorzatę Mahtab Putę ( na zdjęciu pierwsza z prawej).

Chętni mogli poobserwować także jak interesującą sztuką jest tworzenie witraży, a oblegane stoisko Pracowni Witrażu Henryki Gałdy świadczyło o tym, że zainteresowanie widzów było spore.

Pełne ręce roboty miał także goszczący na jubileuszowym pikniku Mariusz Mikołajek, bo wiele osób chciało mieć swój portret narysowany ręką Mistrza. Nic dziwnego, wszak Artysta, działający m.in w ramach zaprzyjaźnionej ze Światowidem Pracowni OKAP,  jest przecież jedną z wiodących postaci wrocławskiej szkoły malarskiej i od początku swej drogi twórczej konsekwentnie bada materię malarską, wypracowując własny niepowtarzalny styl.

Zaproszeni goście, znikali też od czasu do czasu we wnętrzach budynku, by pooglądać archiwalne zdjęcia wyświetlane na ustawionym w Pracowni Plastycznej ekranie i powspominać dawne czasy ;-).

Zdjęcia ilustrujące obecną działalność Światowida także zostały wyeksponowane jako plenerowa wystawa zlokalizowana na parkingu.

A sam parking w dniu jubileuszu zmienił swoje codzienne przeznaczenie, stając się miejscem ceramicznego happeningu. Przez wiele godzin Rytis Konstantinavicius doglądał zbudowanego przez siebie pieca, by w finale imprezy zaprosić wszystkich świętujących jubileusz na prezentację wypału ceramicznej rzeźby Światowida, która docelowo stanąć ma przy schodkach prowadzących na teren Ośrodka.

Tymczasem gromadzącą się przy scenie coraz liczniej publiczność intensywnie zachęcała do zabawy grupa Obierek.

Ten wrocławski neofolkowy zespół łączy w swoim repertuarze inspiracje zaczerpnięte zarówno z polskiej muzyki ludowej, jak i ogólnoświatowego folku, tworząc swój styl poprzez mieszanie etnicznych melodii i rytmów z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem.

Koncert przypadł publiczności do gustu, a taneczne rytmy inspirowały do pląsów.

Lider Obierka - Marek Kapłon z sentymentem wspominał także, że jako nastolatek grał w zespole uczestniczącym w zajęciach Pracowni Muzycznej domu kultury Światowid. Pracownię zarówno wtedy, jak i dzisiaj (już dla innych młodych zespołów) prowadzi Jerzy Łaba.

Czekający na występ Lemon Bucket Orkestra - głównej gwiazdy muzycznej wieczoru, mogli być w pełni usatysfakcjonowani, bo 14 osobowa orkiestra z Toronto nie tylko na promocyjnych wideo nagraniach, ale przede wszystkim na żywo, na scenie prezentowała świetną formę!

Melodie ukraińskie i rumuńskie, rytmy cygańskie i bałkańskie łatwo wpadały w ucho, inspirowały do podskoków, oklasków, ale przede wszystkim porywały publiczność do zabawy. Taneczny korowód przy melodii rodem z górzystej Serbii poprowadziła Stefania (pierwsza z lewej),

która w kolejnym utworze, inspirowanym folklorem tureckim, dała się poznać jako niezwykle utalentowana tancerka.

Publiczność doceniła energię show płynącego ze sceny, tym bardziej, że artyści nie mieli żadnych oporów, by bawić się także wspólnie z widzami. Radosny taneczny korowód wkrótce otoczył parking,

na którym rozżarzony do 1000 stopni Celsjusza piec czekał na otwarcie.

Rzeźba Światowida autorstwa Rytisa Konstantinaviciusa była gotowa do publicznego pokazu. Podczas tej pierwszej konfrontacji ze światem Światowid świecił jak płonąca żagiew, wzbudzając okrzyki zachwytu i podziwu.

Rzeźba w ponownie zamkniętym piecu studziła się całą noc. Piec został otwarty dopiero następnego dnia rano.

Kolejne zabiegi wykonywane przez Rytisa służyły temu, by nadać Światowidowi pożądany kolor.

Zanim rzeźba zostanie posadowiona na postumencie przy wejściu na parking ODT Światowid czeka ją jeszcze odpowiednie czyszczenie. Ale już teraz możemy być pewni, że ten biskupiński Światowid, stworzony z okazji 50. urodzin Ośrodka, życzliwie będzie patrzył swoimi czterema parami oczu na wszystkie strony kultury, które podpowiada i proponuje swoim odbiorcom Ośrodek Działań Twórczych Światowid!

fotogaleria z imprezy/fot. Damian Janus

za udostępnienie relacji filmowej z imprezy jubileuszowej dziękujemy Telewizji Lokalnej ;-)

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły