facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Kwiecień 2024   »

PWśCPSN
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Czego chcą Mieszkańcy Wielkiej Wyspy? PDF Drukuj Email

Prowadzony przez Światowid projekt „Chciałabym…Chciałbym…Chcemy!” właśnie zakończył swój pierwszy etap konferencją, która prezentowała jego dotychczasowe wyniki. Projekt składał się z kilku elementów - współtworzyliśmy z Mieszkańcami Wielką Księgę Małych Życzeń, prowadziliśmy warsztaty z zakresu pisania wniosków na projekty kulturalne oraz ogłosiliśmy i 22 czerwca rozstrzygnęliśmy konkurs na takie projekty (Ośrodek będzie je realizował razem z Wnioskodawcami od lipca do listopada 2015 w ramach drugiej części akcji "Chcemy...!). Została także przeprowadzona przez socjolożki Łucję Łopatkę i Małgorzatę Maciejewską diagnoza potrzeb kulturalnych mieszkańców Wielkiej Wyspy. Własnie do lektury tej diagnozy serdecznie Państwa zachęcamy ;-)


Prezentowana Państwu poniżej diagnoza potrzeb kulturalnych mieszkańców Wielkiej Wyspy została stworzona na potrzeby projektu „Chciałabym…Chciałbym…Chcemy!” realizowanego przez Ośrodek Działań Twórczych Światowid i finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2015. Głównym celem diagnozy jest z jednej strony opisanie kluczowych problemów z dostępem do kultury na Wielkiej Wyspie a z drugiej strony rozpoznanie potrzeb kulturalnych uczestników i uczestniczek projektu, w tym określenie ich oczekiwań wobec tego, jak chcą partycypować w wydarzeniach kulturalnych w ich lokalnej społeczności, a przede wszystkim w działaniach jedynej miejskiej instytucji kultury o charakterze ośrodka na tym obszarze, jakim jest ODT Światowid. Tym samym, tworząc diagnozę, jej autorki chciały odpowiedzieć na 3 pytania:

  1. jaki jest potencjał kulturalny Wielkiej Wyspy? (jakie są jej najważniejsze instytucje i wydarzenia kulturalne);
  2. jaką rolę pełni Światowid w ofercie kulturalnej Wielkiej Wyspy?;
  3. jakie są oczekiwania uczestników i uczestniczek projektu dotyczące sfery kulturalnej?

Badania prowadzone w ramach projektu, miały charakter jakościowy, tym samym nie są one reprezentatywne – nie można ich generalizować na całą populację Wielkiej Wyspy. Niemniej, pomimo swojego ograniczonego zasięgu, dają one podstawy do naświetlenia i zasygnalizowania tego, jakie mogą być główne bariery w dostępie do kultury, jak również tego, co można zmienić, by lokalna kultura Wielkiej Wyspy mogła się rozwijać, włączając w to zarazem jak najwięcej osób. Przewodnią myślą projektu „Chciałabym…Chciałbym…Chcemy!” było bowiem rozpisanie czegoś na kształt lokalnego budżetu partycypacyjnego w sferze kultury – czyli zgłaszanie pomysłów na wydarzenia kulturalne, które następnie mogłyby być realizowane we współpracy pomiędzy lokalną społecznością a ODT Światowid.

Tym samym materiały badawcze zebrane na potrzeby Diagnozy mają dwa źródła. Z jednej strony są to informacje dotyczące aktywności kulturalnej na Wielkiej Wyspie (najważniejsze instytucje, wydarzenia, lokalne projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego). Z drugiej strony ankiety przeprowadzone z uczestnikami projektu „Chcemy!” oraz czytelnikami i czytelniczkami lokalnych bibliotek, w tym z osobami uczestniczącymi w działaniach kulturalnych ODT Światowid (łącznie 51 ankiet). Do Diagnozy włączamy również materiały ewaluacyjne (10 ankiet, 6 społecznych map miejsc oraz propozycje organizacji życia kulturalnego) pochodzące z warsztatów dotyczących potrzeb kulturalnych dla seniorów, osób niepełnosprawnych i bezrobotnych, prowadzonych w ramach projektu. Badanie obejmowało także wywiady z przedstawicielkami Rady Osiedla Biskupin - Dąbie - Sępolno – Bartoszowice. Wszystkie badane osoby mieszkają na Wielkiej Wyspie, co pozwala nam wnioskować, że zebrane informacje i opinie mają charakter ekspercki, gdyż to mieszkańcy i mieszkanki osiedla są najlepszymi specjalistami od problemów miejsca, w którym żyją.

(fragment pochodzi z tekstu diagnozy, całość znajduje się w poniższym załączniku ;-))

Pobierz
Pobierz plik (Raport_Światowid.pdf)Raport_Światowid.pdf294 Kb
 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły