facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Marzec 2024   »

PWśCPSN
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
OBSESJA PDF Drukuj Email


„Obsesja” to spektakl zrealizowany w ramach projektu „OBCY”, a poruszający problem dyskryminacji. Zespół Teatru Remus zebrał w nim autentyczne historie – świadectwa osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym. Z tymi brutalnymi tekstami kontrastuje piękno odległych kultur, obecne w sztuce współpracujących przy realizacji spektaklu artystów zagranicznych: wybitnego irańskego flecisty Mohammada Rasouli, japońskiego tancerza butoh Ruiego Ishihary i Hany Umedy, aktorki wykonującej tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo, a także w śpiewanych przez aktorów tradycyjnych wielogłosowych pieśniach z różnych krajów Afryki m.in. Maroka i Ugandy, a także Korsyki, Włoch, Brazylii i Bałkanów.

Tytuł spektaklu nawiązuje do historii marokańskiego artysty, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity: „Po tym zdarzeniu (…) wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja.”

obsada: Daniel Brzeziński, Gwidon Cybulski, Rui Ishihara, Dominika Jarosz, Sean Palmer, Mohammad Rasouli, Katarzyna Tekielska, Hana Umeda, Łukasz Wójcicki

reżyseria: Katarzyna Kazimierczuk

aranżacja muzyczna: Sean Palmer

scenografia: Łukasz Żyłka

wstęp bezpłatny za zaproszeniami
informacje i rezerwacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


 

TEATR REMUS

Teatr Remus należy do nurtu teatrów określanych mianem ”Trzeciego Teatru”, w których, oprócz wystawiania spektakli, w centrum zainteresowania leży sposób, w jaki teatr jest obecny w otaczającym go środowisku społecznym i kulturowym. Działalność Teatru odbywa się więc na dwóch równoległych i równie ważnych płaszczyznach: realizacji spektakli teatralnych oraz projektów o charakterze animacji społeczno-kulturowej.

W latach 2001-2013, Teatr Remus zrealizował 14 autorskich spektakli, pokazywanych w Warszawie, Wrocławiu, OPT Gardzienice, TW Węgajty i Odin Teatret (Holstebro, Dania).

Najnowsze spektakle, z lat 2010-2013, to: „Obsesja” (2013), „Rangoli” (adaptacja hinduskiego eposu „Ramajana”, 2012), „Echo” (spektakl-koncert tradycyjnych pieśni z różnych kultur, 2010), „Falanster” (monodram na motywach biografii Heleny Modrzejewskiej, 2010) i „Goście” (na podstawie książki Diane Ackerman „Azyl – opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO”, 2010).

W ramach już prawie dziesięcioletniego cyklu działań z dziedziny animacji kultury w otaczającej Teatr Remus społeczności lokalnej warszawskiej dzielnicy Praga Północ, zrealizowaliśmy ponad 40 projektów animacji kultury dla ok. 30 tys. odbiorców, w których wykorzystujemy środki teatralne w celu budowania lokalnej tradycji kulturowej w środowisku adresatów.

Od 2000 r. Teatr Remus stale współpracuje z międzynarodowym zespołem „The Bridge of Winds” przy Odin Teatret (www.pontedeiventi.net), a od 2011 r. – przy realizacji lokalnych projektów na Pradze - z Teatro La Madrugada z Mediolanu.

 

OBCY

Projekt Teatru Remus, którego celem jest budowanie dialogu międzykulturowego poprzez przeciwdziałanie zjawiskom ksenofobii i rasizmu w Polsce oraz mobilizowanie odbiorców do reakcji na akty nietolerancji i dyskryminacji rasowej.

Istnienie problemów rasowych w Polsce potwierdza wiele badań i raportów dotyczących ksenofobii i rasizmu, m.in. Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji, Stowarzyszenia Nigdy Więcej, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autorzy tych raportów, opierając się na rozmowach z cudzoziemcami mieszkającymi w Polsce, jasno wskazują, że cudzoziemcy żyjący na czas dłuższy w polskim społeczeństwie czują wokół siebie mało przyjazną atmosferę, a ich poczucie braku bezpieczeństwa wzmaga przekonanie o ogólnym przyzwoleniu w Polsce na rasistowskie zachowania i postrzeganiu takowych jako ,,normalne” .

Zadaniem projektu „Obcy” jest podjęcie publicznej dyskusji na temat nasilających się w Polsce zjawisk ksenofobii, a pretekstem do takiej dyskusji jest stworzony przez grupę spektakl „Obsesja”. Twórcy, budując przedstawienie  z elementów tradycyjnej sztuki (archaicznych pieśni i tańców oraz skodyfikowanych form teatralnych) zaczerpniętych z wielu nurtów kulturowych (europejskich, afrykańskich, azjatyckich) oraz  z tekstów dotyczących dyskryminacji rasowej, etnicznej i kulturowej, zebranych w rozmowach z imigrantami, pragną stworzyć przestrzeń dla refleksji i głęboko poruszyć widzów.

Projekt Obcy uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa.



 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły