facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Kwiecień 2024   »

PWśCPSN
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
WFFM po raz dziewiąty! PDF Drukuj Email

Wrocławski Festiwal Form Muzycznych w tym roku ma już swoją dziewiątą odsłonę. Zobaczmy co zmieniało się od pierwszej edycji imprezy oraz co słychać dziś u kilku naszych laureatów

TROCHĘ HISTORII

Festiwal startował w 2002 roku jako lokalny przegląd, w którym brało udział kilkanaście wrocławskich zespołów młodzieżowych. Od początku trwania imprezy aż do ubiegłego roku włącznie obowiązywał w regulaminie  podział na kategorie: rock, metal, hip- hop i dodatkowo pojawiały się kategorie z rodzaju jazz i blues, R&B, funky, reggae, aż zostały one ujęte wspólną nazwą inne brzmienia (od V WFFM).  Nagrody otrzymywali laureaci poszczególnych kategorii.  Od trzech lat przyznawane jest także Grand Prix.

Przez cztery pierwsze przeglądy na koncercie laureatów grały tylko nagrodzone młodzieżowe zespoły. Po raz pierwszy podczas V WFFM gościnnie wziął udział zespół PR2, z którego rekrutowali się jurorzy (Marek Raduli i Wojciech Pilichowski). PR2 zagrał w finale również koncert.

V WFFM; PR2  (Marek Raduli, Wojciech Pilichowski i Tomasz Łosowski) podczas koncertu w Klubie Przystanek

Kolejnymi gośćmi WFFM były zespoły: Digit All Love, MILOOPA i Poluzjanci.

Natalia Grosiak i Digit All Love

Natalia Lubrano i MILOOPA podczas finału VII WFFM w Strefie W-Z


Kuba Badach i Poluzjanci  podczas finału VIII WFFM w Klubie ALIBI


 

Od dwóch lat w gronie jurorów zasiadają nie tylko muzycy, ale i dziennikarze muzyczni z wrocławskich rozgłośni radiowych (na zdjęciu jury podczas VIII WFFM:  Grzegorz Jabłoński i Kuba Badach z Poluzjantów oraz Piotr Bartyś z Radia RAM)

W tym roku nie obowiązują już żadne kategorie. Może wystąpić każdy zespół – bez względu na rodzaj wykonywanej muzyki. Zadaniem jury (Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński z MIKROMUSIC oraz Piotr Bartyś z Radia RAM) jest szukanie wśród zgłoszonych na przegląd zespołów osobowości muzycznej.

Od kilku lat festiwal cieszy się rosnącym zainteresowaniem młodzieży, ubiegłoroczna liczba zgłoszeń oscylowała wokół 90. Zwykle podczas przeglądu gra około 40-50 grup.

LAUREACI  WFFM

Na festiwalu przez wszystkie lata jego istnienia nagrody otrzymało już kilkadziesiąt zespołów. Przyjrzyjmy się ponownie festiwalowym werdyktom jury i sprawdźmy co słychać dziś u niektórych laureatów?

IV WFFM / 2006 r. - laureat kategorii METAL - KNoW


Najwyższy poziom w konkursie prezentowała sekcja metalowa i tu wybór zwycięzcy był trudny. Liderem tej kategorii został zespół KNoW z Wrocławia (I nagroda) - zdaniem jury także najlepsza z 50 grup występujących na festiwalu, rokująca duże nadzieje na zawodowy sukces. KNoW oczarował jury (oraz publiczność) znakomitym scenicznym show - głównie w wykonaniu charyzmatycznego wokalisty, Tomasza Napierały. Doceniony został także wysoki poziom prezentowanych kompozycji i profesjonalizm.

W marcu 2011 zespól wydał singiel pt "Komety", który jest zapowiedzią jego  pierwszej pełnej płyty. Grupa poza laurami na IV WFFM otrzymała sporo innych nagród  m.in. na pocz. kwietnia tego roku w katowickim Rock'n'Roll Festival, gdzie pokonała prawie 200 kapel z całego kraju. Po sukcesie ich EPki „Reanimacja Magii" i przed premierą najnowszego klipu KNoW obiecuje, że nadchodząca płyta zrobi dużo zamieszania w polskim rockmetalowym graniu.

V WFFM/ 2007 r. - laureat kategorii ROCK - Holden Avenue


Najlepsze zespoły rockowe (spośród 13 występujących) to Holden Avenue z Wrocławia oraz Manescape z Głogowa. Utwory zagrane w konkursie przez Holden Avenue reprezentowały styl rifowej muzyki punkrockowej, jury chwaliło ich zwartą formułę muzyczną czyli ciekawe aranżacje i dobre teksty, podkreślało wyrazistą osobowość artystyczną wokalisty – Mieszka Mateckiego oraz fakt, że na scenie grupa stanowiła dobrze zgrany kolektyw.

Poza laurami na V WFFM otrzymali wiele nagród na festiwalach i konkursach dla młodych zespołów. Zostali m.in. uhonorowani nagrodą publiczności ‘Złoty  Kameleon’ na Festiwalu w Jarocinie w 2009 roku. Mają na koncie już dwie płyty – pierwsza to  „Holden Avenue”, której premiera odbyła się w maju 2009. We wrześniu 2011 roku premierę miała ich druga płyta pt. “Emisja”. Album w całości zarejestrowany został w języku polskim.

VI WFFM/2008 r. – laureat kategorii INNE BRZMIENIA:  Star Guard Muffin


W kategorii INNE najlepszym okazał się Star Guard Muffin z Brzegu. Grupa spodobała się jury z racji stylowego brzmienia reggae i ciekawych aranżacji prezentowanych utworów. Uwagę zwróciło dobre zgranie się zespołu oraz duża energia emanująca podczas występu ze sceny, jak i świetna sekcja rytmiczna (na perkusji grał Maciej Pilarz).

Laury na VI WFFM przypadły grupie w roku jej założenia (2008), ale szybko posypały się też kolejne nagrody m.in. na Festiwalu Fama w Świnoujściu (Grand PriX). Błyskotliwą karierę zespół zawdzięcza także  medialnemu sukcesowi swojego wokalisty, Kamilowi Bednarkowi, który świetnie wypadł w jednym z telewizyjnych programów dla młodych talentów. Debiutancki album grupy  „Szanuj”, (2010 r.) w ciągu dwóch miesięcy pokrył się podwójną platyną. W kwietniu br zespół odbył podróż na Jamajkę, gdzie współpracując ze światową czołówką muzyków reggae nagrywał epkę „Jamaican Trip” w legendarnym studiu Boba Marleya – Tuff Gong w Kingston. Premiera ich kolejnego krążka już w pierwszej połowie 2012 roku!

VII WFFM/ 2009 r. - laureat kategorii METAL i nagrody Grand Prix – Materia


 

Grupa Materia ze Szczecinka potrafiła zarazić publiczność swoją żywiołowością, a jurorów ujęła autentyzmem, szczerością tego co robią oraz energią – bo ten zaledwie trzyosobowy skład (Michał Piesiak/bass, voc;  Tadeusz Piesiak/ gitara, voc;  Jakub Marciniak/bębny) na scenie brzmiał dużo lepiej niż wiele innych liczących więcej instrumentalistów kapel. Jurorzy postawili więc i w finale na młodość, pasję i energię – przyznając grupie również  nagrodę Grand Prix.

– To nasz pierwszy koncert w tak dużym mieście jak Wrocław – mówili bardzo szczęśliwi bracia Michał i Tadeusz Piesiak, dziękując za nagrodę i nie do końca jeszcze wierząc chyba w swój sukces – a nasz występ w porównaniu z kapelami, które grały dziś z nami nie był jednak taki super…

Materia to laureat, który jak dotąd wśród nagrodzonych na WFFM zrobił najbardziej spektakularną karierę – od zagrania swojego pierwszego dużego koncertu właśnie podczas naszego festiwalu po udział w imprezach na których grają największe gwiazdy metalu.  Wygrali w 2010 roku Szansę na Sukces (odcinek z udziałem grupy IRA) i zaprezentowali się w Sali Kongresowej w finale programu (maj 2011 r.). Zagrali też podczas wielkiego festiwalu Sonisphere u boku światowych legend metalu ( Metallica, Anthrax, Slayer i Megadeth) na lotnisku Bemowo w Warszawie. Zaproszenie na Sonisphere nie było dziełem przypadku, bo od ponad roku Materia święciła sukcesy na rozlicznych imprezach i festiwalach rockowych. Znają ją i cenią fachowcy i słuchacze. To oni zdecydowali w internetowym głosowaniu, że zaproszą grupę do Jarocina. Materia zaprezentowała się tam wśród 16 wykonawców podczas Konkursu Młodych Zespołów.

VIII WFFM/ 2010 r. - laureat kategorii METAL i nagrody Grand Prix – NURTH


Prawdziwymi łowcami nagród, jak i dużym zaskoczeniem z racji na różnorodność prezentowanych kierunków, dojrzałość i wysoki poziom, okazały się kapele z kategorii METAL. Aż dwa zespoły otrzymały równorzędną pierwszą nagrodę – NURTH z dolnośląskich Dobroszyc oraz COREBA – ze Szczecinka. Nagrody są równorzędne niemniej uwagę jurorów bardziej zaskarbiło sobie brzmienie grupy NURTH. Chodzi tu nie tylko o absolutnie zjawiskowy, energetyczny wokal Eweliny Lisowskiej (który Grzegorz Jabłoński określił dwoma słowami -  światowy poziom!) i jej nieokiełznaną osobowość sceniczną, ale również umiejętne łączenie różnorodnych stylów, jak i dojrzałe i nowatorskie podejście do muzyki tych bardzo młodych wykonawców!

Miniony rok dla grupy NURTH był pracowity. Koncertowali m. in na "Silesian Core Attack" organizowanym w katowickim "Mega Clubie" . Otrzymali także  II nagrodę na Festiwalu Pazur w Strzeszowie (09.11).   Evelyn podjęła wyzwanie startując w IV edycji Mam Talent. Tu niestety nie udało się jej wejść do półfinałów, ale możemy też znaleźć na internetowych forach wypowiedź Agnieszki Chylińskiej, że nie dopuszczenie Eweliny Lisowskiej do półfinałowej 40 było błędem! Dzięki występowi Eweliny w telewizji Nurth i tak zyskuje rzesze nowych fanów. W  listopadzie br planują wydać płytę EP zawierającą 3 premierowe utwory oraz 1 remix.

 

IX WROCŁAWSKI  FESTIWAL FORM MUZYCZNYCH

Koncert Finałowy

28 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w klubie muzycznym ALIBI we Wrocławiu.

bilety dostępne w sieci Eventim i salonach Empik

cena: 20 zł (przedsprzedaż); 25 zł (przed koncertem w klubie ALIBI)

W finale wystąpią trzy nagrodzone przez jury zespoły oraz gościnnie MIKROMUSIC.

 

MIKROMUSIC

To jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. W swojej twórczości łączą wiele stylów, ale bazują na jazzie i trip hopie. Z pozoru tak różne gatunki muzyki w ich aranżacjach współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Jasny, czysty, chwilami wręcz hipnotyzujący  głos wokalistki – Natalii Grosiak jest prawdziwą wizytówką grupy, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie.

 

Grupa została doceniona nominacją do Yacha za teledysk do utworu Sennik. Zespół ma również na swoim koncie nominację do Camerimage za teledysk do piosenki Thank God I'm a Woman. Na festiwalu Top Trendy formacja otrzymała nagrodę Prezydenta Sopotu, wcześniej triumfowali jako finaliści opolskich Debiutów.

Jak dotąd nagrali trzy płyty. Na ich debiutanckim krążku - „Dobrze jest”, zagrało również wielu gości, m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński czy akordeonista Piotr Dziubek. Tytuł drugiego albumu -  „Sennik” ( 2008 r.) nawiązuje do wątku snu  przewijającego się w poetyckich tekstach piosenek (autorstwa Natalii). Kompozycje sięgają tu do różnych estetyk m. in. do jazzu, trip hopu, funky, a nawet muzyki ludowej. "SOVA" to trzeci, studyjny album zespołu. Krążek utrzymany w stylistyce jazzu i trip hopu, zaskakuje spójnością, świeżością oraz energią. Klimat płyty oraz jej żywiołowość została genialnie uchwycona dzięki setkowym nagraniom, które pozwoliły muzykom na spontaniczną improwizację podczas sesji. Artyści starali się jak najwierniej oddać koncertową energię zespołu. W tej odsłonie Mikromusic warto skupić się także na słowach, które stanowią, ironiczny komentarz naszej codzienności (autorką tekstów jest Natalia Grosiak).

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły