facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Pracuj w Światowidzie

poszukiwany Główny Księgowy

Więcej …
 
Zajęcia - zmiany


sekcja wokalna

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Kwiecień 2024   »

PWśCPSN
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Bioastronomiczne impresje. Wizja astronomii plastycznej (IV). PDF Drukuj Email

 

Tomasz Szulga
Z zawodu jest psychologiem, ale od lat pasjonuje się astronomią – jej zagadnieniami i odkryciami. Autor od wielu lat zajmuje się symulacjami wyglądu powierzchni obiektów kosmicznych, w tym planet Układu Słonecznego, ich księżyców, planetoid, komet, obiektów transneptunowych oraz planet pozasłonecznych i ich księżyców (głównie planet HD 28185 B, HD 10697 B, HR 810B; HD 213240 B). Swoją rozległą astronomiczną wiedzę przelewa przy pomocy kredek i ołówka na papier, tworząc wizje planet i innych obiektów w kosmosie. Tę technikę nazywa „astronomią plastyczną”, a z racji że oparta jest na naukowych przesłankach,  uważa za bliższą nauce niż sztuce.

Tomasz Szulga jest również m.in. laureatem nagrody w dzielnicowej olimpiadzie matematycznej (1969 r.); „Frywolitek” Tygodnika Powszechnego (1996 r.); wyróżnienia w IX konkursie astronomicznym „Wiedzy i Życia” w 2002 r. Jego prace pokazywane były na wystawach w Filii Biblioteki Miejskiej przy ul Sempołowskiej we Wrocławiu (2007, 2008 r.) oraz w ODT Światowid (2009 r.) i Pracowni „Ad Astra”. Publikuje w czasopismach „Jak być człowiekiem?”, „Urania – Postępy Astronomii”

Tomasz Szulga – Wyłaniający się świat

Jest XXV wiek. Człowiek zasiedlił Układ Słoneczny. Penetruje dokładnie układ Marsa, systemy planet wielkich. Rubieże i peryferie ciał niebieskich krążących na odległych orbitach wokół naszej gwiazdy. Odkrywa najbliższe pozasłoneczne układy planetarne. Tu zakłada osiedla i bazy. Tu odkrywana jest ciekawa geologia i bogate w egzożycie księżyce egzoplanet. Księżyce te krążą wokół dużych jowiszowych ich macierzystych megaplanet. To tutaj występują przyjazne ekosfery. Jest tak znacznie częściej niż na dużych obiektach. Jednak to ledwie początek. Długa droga ku odległym gwiazdom dopiero się zaczyna….
Przekazuję w Państwa ręce czwartą ekspozycję poświęconą kosmosowi i jego eksploracji. Trudno jednak wypowiadać się pewnie w kwestii w której wiedza astronomiczna jest tak nikła. Mimo wszystko sądzę, że przedstawiona tu wizja świata jest w sumie pozytywna, a z opowieści przebija raczej optymizm. Widać tu pewne zjawisko. Z „niebytu kosmicznego”, niczym zdjęcie w ciemni fotograficznej, wyłania się pewien nadrzędny, ledwie przeczuwalny ład, struktura i jasno zarysowany, jawiący się i formujący świat. Tym nieznanym bytem są pozasłoneczne globy i życie. Wiele wskazuje na to, że ta hipoteza zostanie pozytywnie zweryfikowana. Jest to wielkie wyzwanie. Tym nowym wyzwaniem III tysiąclecia jest ŻYCIE W KOSMOSIE. Nie wszystkie poczynania na tych dalekich szklakach stanowią pełny sukces. Jednak zdecydowanie warto tu kierować się, by zdobywać bogate eksploracyjne doświadczenia Odkrywcy.

Tomasz Szulga
Wrocław, grudzień 2010

 

Mając cel, nawet pozornie nieosiągalny, mając zapał i chęci, ludzie potrafią dokonać prawie wszystkiego
James A. Lovell „Kosmiczne misje NASA: Misja w kierunku Księżyca”


Myśli uczonego są niezależnie od sądu ogółu – ponieważ dążeniem uczonego, o ile tylko ludzkiemu rozumowi pozwala na to Bóg, jest szukanie we wszystkim prawdy.
Mikołaj Kopernik „O obrotach” (cyt. wg: „Cztery wieki rozwoju myśli kopernikańskiej” Eugeniusza Rybki)

Cała historia rozwoju życia na Ziemi pokazuje jasno, że gdy raz się ono pojawi, ma stałą tendencję do zwiększania swojej komplikacji, aktywności i inteligencji. (…) życie i inteligencja powinny być rozpowszechnione w kosmosie. (…) Ludzie są potomkami podróżników. Czterysta milionów lat temu nasi odlegli przodkowie porzucili środowisko wodne, w którym ewoluowali, by wyruszyć w świat znajdujący się ponad linią brzegu i skolonizować go. Jeśli się nad tym dobrze zastanowić, niezwykłe było to, że owe istoty poświęciły bezpieczeństwo jakie zapewniało im środowisko wodne, dla ryzykownego życia na lądzie. (…) Ale to właśnie na lądzie, poprzez bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym temperatura ciał tych zwierząt wzrosła, pozwalając wyewoluować do istot stałocieplnych. Dzięki temu podniósł się poziom działalności i rozwoju ich mózgów w stopniu większym, niż gdyby istoty te zostały w wodach oceanu. Mimo, że środowisko lądowe ma mniejszą powierzchnię niż oceany, jest ono znacznie bardziej różnorodne i oferuje lepsze możliwości indywidualnego, niezależnego rozwoju. (…) Z oceanu na ląd. Z Afryki na północ. Z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. (…) musimy dojrzeć. Przez dojrzewanie rozumiem pozostawienie daleko za nami dziecięcej samolubności i przemocy – charakterystycznych dla wieku dziecięcego naszego gatunku.

Robert Zubrin „Narodziny cywilizacji kosmicznej”

SPOTKANIE
POWIERZCHNIA KSIĘŻYCA PLANETY HD 28185 B

Formy życia i przyszła obecność człowieka na ekosferycznym księżycu odkrytej egzoplanety, obiegającej gwiazdę HD 28185  co 385 dni, odległej o129 lat świetlnych. Księżyc obiega planetę w prawdopodobnej odległości 5,429 mln km, z okresem orbitalnym równym 34,524 dni i prędkością orbitalną 11,436 km/s.

SPOJRZENIE (W) OBCEJ LODOWEJ ZIEMI
POWIERZCHNIA KSIĘŻYCA PLANETY HD 10697 B


Śnieżno-lodowy, ekosferyczny, obdarzony życiem księżyc odkrytej egzoplanety odległej o 97,8lat świetlnych gwiazdy HD 10697. Księżyc obiega planetę w prawdopodobnej odległości 6,687 mln. km, z okresem orbitalnym równym 43,505 dni i prędkością orbitalną 11,178 km/s.


TAJEMNICE NAKAMIENNEJ BOLOGII
POWIERZCHNIA KSIĘŻYCA PLANETY HD 10697 B


Częściowo ekosferyczny księżyc odkrytej egzoplanety, obiegającej gwiazdę HD 10697 co 1083 dni Tutaj widoczny jest zwiad w pobliżu opancerzonych egzoroślin. Pojazd ma samoprzyczepne do podłoża pokrycie kół. Księżyc obiega planetę w prawdopodobnej odległości 3,459 mln km, z okresem orbitalnym równym 16,184 dni i prędkością orbitalną 15,542 km/s.

CZEKAJĄC NA SYGNAŁ
POWIERZCHNIA KSIĘŻYCA PLANETY HD 10697 B


Widoczna próba nawiązania kontaktu z sondą orbitującą wokół księżyca. Astronauta uruchomił urządzenie, nastawił odpowiednio antenę i czeka na potwierdzenie odbioru sygnału. W głębi przedstawiciel fauno-flory księżyca. Księżyc obiega planetę w prawdopodobnej odległości 5,015 mln km, z okresem orbitalnym równym 28,257 dni i prędkością orbitalną 12,907 km/s.

SKALNO-RZECZNE ZACZĄTKI ŻYCIA (PEWNEJ SONDY)
POWIERZCHNIA KSIĘŻYCA PLANETY HD 28185 B


Częściowo ekosferyczny, podobny do wczesnego Marsa księżyc odkrytej egzoplanety odległej o 129 lat świetlnych gwiazdy HD 28185. Księżyc obiega planetę w prawdopodobnej odległości 1,827 mln km, z okresem orbitalnym równym 6,74 dni i prędkością orbitalną 19,713 km/s.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Ferie już tuż!

grafik stałych zajęć
ferie w lutym 2017

Więcej …
 
Nowe zajęcia

Pop pilates, joga 
taniec na obcasach

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 

Zaprzyjaźnione szkoły